Krastavci, (Cucumis sativus), su gotovo idealna ljetnja namirnica. Zbog velikog sadržaja vode, i gotovo neutralnog ukusa, pružaju toliko potrebno osvježenje ljeti. Konzumiraju se svježi, uglavnom u ljetnjim mjesecima, ili konzervirani u svim godišnjim dobima. Vjeruje se da krastavci potiču iz sjeverne Azije gdje se uzgajaju preko 10 000 godina i odakle su preneseni u Indiju i ostatak Azije. Bili su popularna namirnica još u antičkim civilizacijama Egipta, Grčke i Rima, čiji stanovnici su ih, osim u prehrambene svrhe, koristili zbog njihovog, blagotvornog učinka na kožu.
"Koljevka" kiselih krastavaca je Španija, koja je prva, još u antička vremena, započela sa procesom konzerviranja krastavaca, a sve zbog hira rimskih careva koji su željeli krastavce isključivo iz mediteranskih zemalja.
Nutritivna vrijednost
Krastavci su većim dijelom sastavljeni od vode. U značajnijim količinama sadrže prehrambena vlakna; minerale silicijum, kalijum, magnezijum kao i vitamin C i kafeinsku kiselinu. Ima izrazito nisku energetsku vrijednost. Upravo, zahvaljujući nutritivnoj vrijednosti, posebno sadržaju silicijuma, vitamina C i kafeinske kiseline, danas možemo reći da su stanovnici antičkog Egipta, Rima i Grčke imali pravo kada su krastavac koristili u svrhu održavanja lijepe i zdrave kože.
Silicijum igra važnu ulogu u održavanju vezivnog tkiva, uključujući mišiće, ligamente, hrskavicu, kosti i tetive pa je važna komponenta u održavanju zdravlja kože, kose i noktiju. Vitamin C i kafeinska kiselina sprječavaju i zadržavanje vode, što objašnjava upotrebu krastavaca i maski od krastavaca kod nastanka podočnjaka, opekotina i dermatitisa. S obzirom na sadržaj vode, krastavac predstavlja i prirodno hidratacijsko sredstvo, neophodno za održavanje sjaja kože. Značajan sadržaj kalijuma, a potom i magnezijuma i prehrambenih vlakana, krastavac čini posebno vrijednom namirnicom u jelovniku osoba sa povišenim krvnim pritiskom. Naime, prema rezultatima studije u kojoj su se u zavisnosti od ishrane pratile promjene krvnog pritiska kod osoba sa hipertenzijom, ishrana koja je uključila namirnice bogate kalijumom, magnezijumm i prehrambenim vlaknima rezultirala je smanjenjem sistolnog pritiska za 5,5 jedinica i dijastolnog pritiska za 3,0 jedinica.
Krastavac je prvenstveno vrlo osvježavajuće povrće. Sastavljen je od 95 % vode i spada u niskokalorične namirnice. On je, dakle, siguran saveznik osobama koje sprovode dijetu, tim više jer posjeduje visoki stepen zasićenosti. Da bi se u potpunosti postigli njegovi aduti mršavljenja, krastavac se pri konzumiranju mora dobro sažvakati. A žvakanje je takođe važno i za pospješivanje sitosti. Konzumiran na taj način, svježi krastavac pomaže da se manje jede u jednom obroku i da se nakon toga smanji glad.
Krastavac je povrtna biljka iz iste porodice kao i druge cucurbitaceae, poput: dinje, lubenice, bundeve, tikvice ili mali krastavci za kiseljenje. Porijeklom je iz Himalaje i Kine, koja pokriva šezdeset posto cjelokupne svjetske proizvodnje, i smatra se najvećim proizvođačem. U Evropi su najveći proizvođači Holandijaa i Španija. Tako se na pijacama širom Evrope mogu naći holandski krastavci tokom cijele godine. Kod kupovine treba izabrati krastavac koji je tvrd, lijepe i jake zelene boje, sjajan i gladak. Što je manji ima manje koštica. Može se držati i nekoliko sedmica u frižideru u pregradi za povrće. Svježi krastavac je odličan saveznik zdravlja. Sastavljen je i više od 96 % vode i svrstava se među najmanje kalorične namirnice.
Vrline krastavca poznate su već od pamtivijeka. Već su naši preci koristili krastavac u njezi kože. Maska za njegu lica koja se pravi od krastavca djeluje ublažavajuće, steže lice i daje mu sjaj. U dermatologiji, poznat je po učinkovitom djelovanju protiv crvenila i svrbeža. Sok svježeg krastavca steže pore kože, što je izvrsno za masnu kožu. A dovoljno je i isprati lice neslanom vodom u kojoj su se kuvali krastavci. Osim toga, vrlo je lagano napraviti recept za masku od krastavaca, koja je ugodna i prirodna.
Kako da zanimljivo pripremite krastavce i u slast ih pojedete, pogledajte u IDEA receptima