Lubenica je sjajna ljetna namirnica za rashlađivanje, ali ima i mnoge zdravstvene beneficije. Zato se ovoa ljeta morate prepustiti njenom sočnom i slatkom ukusu
Kada dođete u prodavnicu, nije lako odabrati dobru lubenicu, no postoji nekoliko stvari koje vam mogu pomoći. Za početak treba da pogledate koje je boje mrlja odnosno dio lubenice koji je ležao na zemlji. Boja na mjestu gdje je ležala lubenica važna je jer nakon što je ubrana lubenica neće nastaviti sazrijevati. Žuta boja znači da je lubenica zrela, ali bijela ili zelena označavaju suprotno. Tvrdoća kore takođe je važna jer mekana ili naborana znači da je unutrašnjost stara. Jednako je važno da kora bude tamno zelene boje i bez oštećenja.
Oblik lubenice trebalo bi da bude simetričan, ovalan ili okrugao. I težina otkriva u odnosu na veličinu da li je lubenica dobra. Odmjerite rukama da li veličina otprilike odgovara težini jer je lubenica preko 90 posto sastavljena od vode. Ako vam se čini da je prelagana u odnosu na veličinu znači da je suva i stara. Znalci tvrde da i uvrnuta peteljka otkriva da se radi o svježoj lubenici, a ravna o starom proizvodu.
Takođe, zrela lubenica ima zvonki zvuk kada kucate po njoj pa vam i to može biti jedna od smjernica kod kupovine.
Ako kupujete već prerezane polovine, nemojte ih uzimati ako je 'meso' lubenice pretamno i koštice nisu tamne boje. I one su znak da je lubenica zrela.
Glavni sastav lubenice je voda, a do sada već sigurno znate da je upravo zato idealna namirnica ako želite mršaviti ili održati vitku liniju. Voda čini čak 91 posto lubenice, a kada se sjetite koliko je slatka i sočna, sigurno ćete je odabrati radije nego čokoladu.
Jednom šoljicom narezane i očišćene lubenice u organizam ćete unijeti nešto manje od 50 kcal, oko 20 posto dnevnog potrebnog unosa vitamina C i 17 posto vitamina A. Budući da je prepuna vlakana, baš poput ostalog voća i povrća, lubenica je izvrsna za dobru probavu.