Zelene su salate među najomiljenijim namirnicama na svijetu. Od njihovih hrskavih listova se mogu pripremiti različiti mali obroci i predjela, kao i prilozi mnogim jelima, posebno mesu i ribama. Salate sadrže mnoge hranjive sastojke, posebno vitamine i minerale, pa su jako zdrave i okrepljujuće.
Jeftina, ukusna i lako dostupna širom svijeta, zelena salata je namirnica koja neizostavno treba da se nađe na vašem jelovniku, naročito zbog svojih odličnih efekata po zdravlje!
Najprije uz našu pomoć upoznaj različite vrste salata, a potom odaberi onu ili one koje će u tvom receptu biti glavne. Potom razmisli o ostalim sastojcima i prelivu.
Kako raspoznati salate?
Salata endivija
Endivija je malo gorkasta salata koja pogoduje našoj probavi, a bogata je gvožđem kalijumom i kalcijumom. Salata od endivije posebno je ukusna ako se miješa s kuvanim krompirom ili servira s dressingom u koji su umiješani mljeveni orasi ili, još jednostavnije, ako se samo pospe sjeckanim orasima. Sezona endivije je tijekom jeseni i zime.
Salata iceberg
Iceberg je salata s debljim, čvrstim listovima, pa je stoga posebno sočna i hrskava. Između ostalog, bogata je magnezijumom i kalijumom. Iceberg se naziva i ledena salata zato što se iz Kalifornije (SAD) izvozila posložena na ledenim blokovima kako bi zadržala svoju svježinu. Osim za salatu, listovi iceberg salate izvrsni su i u različitim sendvičima. Sezona iceberga je od maja do oktobra.
Salata puterica
Puterica je prava zvijezda među zelenim salatama, naročito bogata manganom i magnezijumom. Vrlo je laganog okusa, pa je ukusna izmiješana sa svim mogućim sastojcima i prelivena različitim prelivima. Kako ima vrlo nježne listove, mora se iskoristiti odmah nakon kupovine i začiniti neposredno prije upotrebe. Iako je njena sezona od maja do loktobra, uzgaja se u plastenicima, pa je ima tokom cijele godine.
Radič
Radič je posebno bogat kalcijumom, koji mu daje izrazit gorkasti ukus. Iako te gorkaste materije posebno pogoduju našem želucu, otklanjanjem središnjeg zadebljalog dijela taj se ukus može ublažiti. Osim za salatu, radič se može spremati s tjesteninom i rižom. Listovi radiča mogu se jesti na hljebu namazanom sirom ili maslacem. Da bi duže ostao svjež i hrskav, radič se odmah nakon kupovine može očistiti, razdijeliti na listove, oprati, osušiti i čuvati u plastičnoj kesici ili posudi u hfrižideru. Sezona radiča je u jesen.
Rukola
Rukola je vrlo aromatična i izraženo gorkasta i posebno bogata gvožđem. Njeni nježni zeleni listići jedu se zajedno s peteljkama. Rukola se može miješati s paradajzom i svim ostalim vrstama salata, a posebno je ukusna pripremljena s listićima ili komadićima sira parmezana, te začinjena maslinovim uljem i sokom od limuna. Rukola se stavlja na pizze i miješa s tjesteninom, dodaje se supama, umacima i namazima od sira i maslaca. Sezona rukole je u jesen i proljeće.