Smokva je za našu zemlju privredno značajna voćka, kako zbog široke rasprostranjenosti i velikog broja stabala, tako i zbog hranljive vrijednosti svojih plodova. Crna Gora, posebno njen primorski dio, pogodna je za sadnju smokve, jedne od najzdravijih vrsta voća.
Smokva potiče iz Turske i sjeverne Indije, a najviše se gaji u oblasti Sredozemnog mora (Mediterana) i u toplim krajevima Amerike i Brazila, pa je veoma osjetljiva na mraz i niske temperature.
Najnovija istraživanja potvrđuju da je plod smokve bogat prirodnim šećerima, vitaminima, mineralima i oligo-elementima, ali i vlakanima i raznim eteričnim uljima, premda se smokva kao simbol zdravlja pominje još u antičko doba, kada se jela svježa i suva.
Smokva sadrži polifenole, beta karoten, biljne masti i ulja, vitamine A, B1, B5, B9, B12, C, E i P, metale u potrebnim mikrokoličinama - bakar, gvožđe, kalijum, kalcijum, magnezijum i mangan, fosfor, selen, enzime i razne oligoelemente.
Možete je koristiti kao svježu ili sušenu, praviti sok, vino, džem, pekmez ili slatko od njenih plodova i koristiti je kao dodatak kolačima, kiflama, salatama, kompotu.
Ovo voće se lijepo slaže i sa slanim jelima, pa je često možete pronaći kao dodatak pršuti ili kozjem i kravljem siru. Osim toga, od lista i kore drveta smokve pravi se čaj.
Sirove smokve sadrže do 80% vode i imaju najveći sadržaj prirodnih šećera, što ih čini idealnim izvorom energije.
Pored toga što ima širok spektar antioksidanasa koji štite organizam od prijevremenog starenja, karcinoma i raznih srčanih oboljenja, smokva je dobra i za uklanjanje kurjih očiju i bradavica. Riješićete ih se ukoliko bijeli sok iz smokava i njenih grančica nanesete jednom dnevno, u toku sedam dana, na oboljelo mjesto.
Neke od ljekovitosti ovog, kako ga nazivaju čudotvornog voća, koje su i naši preci poznavali, a savremena medicina potvrdila, su da je smokva dobra za borbu protiv impotentnosti i neplodnosti, da ima povoljna dejstva kod određenih oblika raka, da je odlična kod problema sa organima za varenje i disanje, korisna za smanjenje prekomjerne težine i gojaznosti, kod kardiovaskularnih problema, poboljšanja koncentracije i pamćenja, liječenja depresije i problema sa nervima, nesanicom i nervozom.
Dovoljno razloga da smokvu svakodnevno konzumiramo u različitim oblicima, zar ne? Ipak je najbolje konzumirati u sirovom stanju, jer je smokva kao takva nutritivno najbogatija. Ko je bio dovoljno spretan i napravio neki proizvod od smokve, moći će i tokom zime da uživa u njenom prelijepom ukusu, slatkom kao med. Ako nijeste bili tako vrijedni, pravac u berbu ili do trgovine, kako bi obezbijedili dovoljne količine ovog zdravog voća već danas!
Autorka i foto: Enida Omerhodžić, politikološkinja, specijalistkinja novinarstva
Instagram: carolijaukusa