Oktobar se, kao Međunarodni mjesec borbe protiv karcinoma dojke, obilježava u mnogim zemljama svijeta. Cilj je skretanje pažnje na rasprostranjenost raka dojke i podizanje svijesti o značaju zdravih oblika ponašanja u prevenciji ove bolesti, kao i značaju ranog otkrivanja bolesti i pravovremenog započinjanja liječenja oboljelih.
Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da 1.670.000 žena godišnje oboli od karcinoma dojke. Ohrabrujuća činjenica je da, ukoliko se karcinom otkrije na vrijeme, u preko 90% slučajeva liječenje ima dobru prognozu i u devet od deset slučajeva garantuje dobre rezultate.
Šta je važno?
Svaka žena u cilju preventive treba da radi samopregled dojki jednom mjesečno. Važno je obratiti pažnju na oblik, izgled i veličinu dojki, promjene na njima, kao što su čvorići i zadebljanja, boju i naboranost kože, crvenilo, otok, toplinu, pojavu iscjedaka, bol koji ne prolazi i slične promjene.
Ukoliko primijetite bilo koji od navedenih simptoma, obavezno trebate posjetiti doktora radiologa.
Preventivni klinički pregled bi trebalo uraditi jednom godišnje i/ili ultrazvuk dojki po preporuci ljekara, dok osobe starosti od 50 do 69 godina obavezno treba da urade skrining i mamografiju jednom u dvije godine. Ukoliko osoba u porodici ima bliske rođake sa dijagnostifikovanim karcinomom dojke, važno je da se na vrijeme konsultuje sa izabranim doktorom oko učestalosti kontrola.
Načelnik Grudne hirurguje, doktor Nebojša Crnogorac, ističe da je u cilju sprečavanje pojave karcinoma značajno konzumiranje zdrave hrane: „Treba izbjegavati mesne prerađevine i masne proizvode, jer oni dovode do veće vjerovatnoće da će se pojaviti neki oblik karcinoma. Preporučuje se raznovrsna biljna ishrana sa integralnim žitaricama."
Doktor je siguran da osobe mogu da spriječe maligno oboljenje ako su više fizički aktivne. Zaključuje da aktivnost od pola sata, tri-četiri puta sedmično dobro djeluje na organizam.
Autorka: Enida Omerhodžić, politikološkinja, spec.novinarstva
Instagram profil: carolijaukusa