Vrijeme proslava uveliko traje. Jesti ili ne jesti – pitanje je sad? Gdje je jelo, tu je i piće, a slatkiši su nezaobilazni. Kako da se čovjek postavi u cijeloj situaciji – da ne propusti mnogo, a i da ne dobije mnogo – kilograma, i ostalih zdravstvenih problema koji dolaze sa pretjerivanjem u jelu i piću?
Kada prihvatimo činjenicu da nije neophodno da probamo baš sve i da to bude u velikim količinama. Kada otkrijemo koliko je lijepo kada smo posle dobrog obroka veseli, energični i dobro raspoloženi, umjesto da nas savladaju umor i pospanost.
Dakle, šta se može učiniti? Snimite situaciju na bogatoj trpezi. Sastavite top listu. Postavite prioritete. I primijenite sistem eliminacije. Ono što se nikada ne preporučuje, ne bi trebalo ni sada uzimati u obzir: mnogo suhomesnatih proizvoda, majonez, specijalitete sa margarinom i uopšte hranu u kojoj je kombinovano puno soli, masti i nezdravih začina.
Na kraju krajeva i najkvalitetenija hrana uzeta u prekomjernim količinama nije nešto što bismo preporučili.
Ne dajte da vas zavara šarenilo sokova koji se zovu voćni, a imaju u sebi sve osim voća. Ne dozvolite alkoholu da vas zavede toliko da ne znate odakle ste došli i kuda ste krenuli.
Fizička aktivnost ne bi trebalo da se zanemari, naprotiv. U vrijeme praznika uglavnom se ima više slobodnog vremena, pa i to možemo da uvedemo među aktivnosti, i da zadržimo dobru naviku za ubuduće. Plešite, ako ste u tom fazonu. Ovih dana ima dosta mjesta sa muzikom, a i sopstvena kuća je sasvim pogodno mjesto za to.
Ako imate komšije za koje znate da im ne ide najbolje ovih dana, ako u vašoj blizini neko živi sam, ako imate starije rođake i prijatelje, ponesite nešto sa svoga stola. Podijelite i dobićete osmjeh, zahvalnost i ljubav.
Svakako, ne zaboravite da prošetate svaki dan. Biće vam zahvalni i duša i tijelo. Kreirajte svoje dobre običaje za vrijeme praznika i za vrijeme posle praznika. Uradite to sa svojim najbližima – ništa zdravije od toga. I neka vam je srećno!
Autor: dr Biljana Savić