U narodu često kažu „zdravija je od banane“, možda zato što su sličnog nutritivnog sastava, pa ih upoređuju. Možda je i nešto drugo u pitanju, ali je činjenica da se tikva, ili kako je popularno nazivaju bundeva, nalazi visoko na ljestvici namirnica koje treba često da konzumiramo.
Porijeklo ove jednogodišnje zeljaste biljke, specifičnog ukusa i mirisa, vodi iz Južne Amerike. Vjekovima je indijskim starosjediocima bila glavna namirnica u ishrani, a danas je sastavni dio trpeze u slanom ili slatkom obliku, svuda u svijetu. Može se konzumirati svježa, dinstana, a u Crnoj Gori najčešće je kuvaju ili peku. Za organizam je idealan i sok od bundeve.
Postoji preko 800 vrsta bijelih, zelenih, žutih, narandžastih, šarenih tikvi. Interesantno je to da su sve one otporne na parazite, pa se prilikom uzgoja ne trebaju tretirati hibricidima.
Mnogobrojni su tikvini ljekoviti sastojci: beta karoten, bjelančevine, biljna vlakna i masti, vitamini A, B1, B2, B3, B6, C, E, minerali, gvožđe, kalcijum, kalijum, lutein, mangan, nacin, nezasićene masne kiseline, pektin, folna i fosforna kiselina, cink, celuloza, šećer.
Zbog svega navedenog, tikva je veoma uspješna u borbi protiv anemije, akni, alergije, arteroskleroze, astme, anksioznosti, bolesti mokraćnih puteva, srca i krvnih sudova, bronhitisa, dijareje, ekcema, crvenila, psorijaze, impotencije, migrene, neplodnosti, nesanice, reume, pada imuniteta, hemoroida, herpesa, hipertenzije. Preporučuje se i za sprječavanje i liječenje nekih vrsta kancera. Stručnjaci navode da zbog specifičnog biološkog sastava povoljno djeluje na nervni sistem i doprinosi borbi protiv depresije.
Zbog relativno male energetske vrijednosti, tikva je pogodna i u dijetalnoj ishrani.
Pored ploda, veoma su hranljive i sjemenke od tikve, koje su se pokazale kao prirodni lijek za oboljele od prostate. Od sjemenki se pravi ulje, bogato omega masnim kiselinama, koje daje energiju organizmu, povoljno utiče na reproduktivne organe, obezbjeđuje lijep izgled kože i dobar rad mozga.
Jesen uskoro počinje, a sa njim i berba ovog kvalitetnog povrća, koje možete pripremati na različite načine i konzumirati u dovoljnim količinama preko čitave zime.
Autorka i foto: Enida Omerhodžić, politikološkinja, specijalistkinja novinarstva
Instagram: carolijaukusa